środa, 19 kwietnia 2017

Dlaczego warto mieć hobby?


Mówi się, że dzisiejsi ludzie są szczęściarzami. Żyjemy w świecie technologi i rozwoju, mamy dostęp do wielu urządzeń, które ogromnie ułatwiają nam życie. Z drugiej strony żyjemy w ciągłym pędzie, mamy coraz mniej czasu na odpoczynek i relaks. Dzisiaj mało kto ma czas na zatrzymanie się, dlatego właśnie dużą popularnością cieszą się fast food'y, interesują nas coraz to
szybsze telefony, komputery, o szybkości łącza internetowego już nie wspominając :). Teraz także rozrywka musi być na już, na teraz. Stajemy się niecierpliwi, brak nam wytrwałości. Jeżeli nie widzimy natychmiastowych efektów naszej pracy to szybko się nią nudzimy. Tak szczerze, kto z was lubi w wolnym czasie przeglądać strony społecznościowe, typu Facebook, Instagram, albo ostatnio popularny Snapchat? Kto z was nie lubi położyć się na kanapie i poddać się magii telewizji, albo odpalić sobie na komputerze odcinek ulubionego serialu, a potem kolejny i jeszcze jeden, aż do późnej pory, kiedy jedyne co chcemy zrobić to wskoczyć do łóżka? Czy zastanawiałeś/aś się kiedykolwiek ile czasu tracisz na takie puste rozrywki? Puste spytasz (albo zaprzeczysz). Tak, puste. Tylko pomyśl ile wysiłku kosztuje Cię właśnie taka forma rozrywki i co ci ona daje? Zero! Leżysz i nie robisz nic, Twój mózg nie jest pobudzany. I pewnie teraz myślisz sobie: ale po całym dniu pracy/szkoły muszę odpocząć i mój mózg też. Otóż nie, najlepszym odpoczynkiem dla mózgu jest... zajęcie się konkretną rzeczą, która sprawia nam przyjemność, inną od tej, którą wykonywaliśmy przez większość czasu w ciągu dnia.

"Kiedy człowiek odpoczywa, jego mózg robi coś dokładnie przeciwnego. Wykonuje gigantyczną pracę polegającą na analizowaniu wiedzy z całego naszego życia czy tworzeniu nowych lub reorganizowaniu już istniejących połączeń między komórkami nerwowymi."

 Więcej na ten temat możecie przeczytać w artykule z Newsweek "Kiedy człowiek odpoczywa, jego mózg pracuje jak szalony"

Dlaczego więc nie mielibyśmy wykorzystać swojego wolnego czasu zarówno na odpoczynek, relaks jak również, na coś, co daje nam radość, a także w niektórych przypadkach może nas czegoś nauczyć? Nie jestem absolutnie przeciwna czynnościom potocznie zwanym odmóżdzającymi (np. oglądanie programów telewizyjnych, seriali, graniu w gry na pc bądź konsoli). Sama czasami potrzebuje takiego rodzaju odpoczynku. Jednak uważam, że mój czas jest zbyt cenny, dlatego staram się nie marnować go na nic nieznaczące i często niezdrowe czynności. W wolnym czasie oddaje się więc moim pasjom, czyli rzeczom, które mnie relaksują, cieszą i rozwijają.
Spędzanie swoich wolnych chwil, uprawiając pasje pozwala nam nie tylko na aktywne wykorzystanie czasu, ale także często dzięki temu rozwijamy swój umysł i kreatywność. Stajemy się również o wiele ciekawszymi osobami dla innych, mamy oryginalne tematy do rozmów w towarzystwie, a także dzięki uprawianiu nowego hobby mamy możliwość poznania nowych ludzi, którzy mają podobne zainteresowania do Twoich. Jak więc widzisz, posiadanie hobby może wnieść wiele pozytywnych rzeczy do twojego życia. Pytanie tylko...Jak odkryć swoje hobby?

Na to każdy z nas musi odpowiedzieć sobie sam, bo każdy z nas jest inny, ma inne zainteresowania, preferencje, zdolności itd. Postaram się jednak Ci to ułatwić. Odpowiedz sobie na te pytania:

1. Co Cię interesuje?

Możliwości jest tu wiele, ale właśnie odpowiedź na to pytanie w głównej mierze decyduje, w którym kierunku powinniśmy patrzeć, np. jednych interesuje sztuka a innych historia. Zastanów się dokładnie i wypisz wszystko co wydaje Ci się interesujące. Jeżeli możesz, to określ to jak najbardziej precyzyjnie, np. historia Europy od wybuchu I wojny światowej do współczesności.

2. Co lubisz robić?

To również kluczowe pytanie, bo po określeniu naszych zainteresowań musimy tylko wybrać czynność, którą możemy z nimi powiązać. Np. interesuje się Japonią i lubię kolekcjonować kartki pocztowe, najlepiej byłoby więc zająć się kolekcjonerstwem kartek pocztowych z Japonii.

Tak na prawdę te dwa podstawowe pytania dają nam odpowiedź, co może być naszym hobby. Nie warto ograniczać się jedynie do jednej możliwości, warto jest wypisać kilka rzeczy, które nas interesują i które lubimy robić. Można także połączyć kilka swoich pasji i realizować je wspólnie, np. jeżeli do kolekcjonerstwa kartek pocztowych z Japonii dodamy również podróżowanie, to możemy połączyć te dwie czynności.

Kosztowne hobby, a brak funduszy.

Niektóre rodzaje pasji wiążą się z większymi kosztami (np. podróże) i nie każdy może sobie na nie pozwolić. Czyżby? Zastanówmy się tylko, jeżeli interesują nas podróże, chcielibyśmy zwiedzić konkretne kraje, a jedyną przeszkodą są fundusze, to tak naprawdę wszystko zależy od nas czy te pieniądze uzbieramy. Możemy zmienić prace na lepiej płatną, wziąć nadgodziny, albo po prostu odmówić sobie niektórych przyjemności. Wszystko jest w naszych rękach i to my podejmujemy decyzje co jest dla nas ważniejsze. Podczas oszczędzania na naszą kolejną podróż wcale nie musimy rezygnować z naszego hobby. W przypadku pasji jaką są podróże, w czasie zawieszenia, tzn. czasu w którym oszczędzamy, a potem wyczekujemy daty początku podróży, możemy zająć się np. czytaniem przewodników, książek o kulturze, historii miejsca, które planujemy odwiedzić. Możemy także sporządzić dokładny plan wycieczki itd. Jednak istnieją także pasje, które nie będą nas kosztować fortuny, a wśród których każdy może znaleźć coś dla siebie np. puzzle, czytanie książek itd.Moje hobby i jak je odkryłam?

Muszę się przyznać, że nigdy nie miałam problemu z tym co mnie interesuje i co lubię robić. Od zawsze wiedziałam jak lubię spędzać swój wolny czas, co mnie pociąga, w czym jestem dobra. Już za czasów dziecięcych przejawiałam uzdolnienia artystyczne, tak więc jedną z moich pasji jest malarstwo. Potrzebowałam jednak czasu, żeby zająć się tą pasją bardzo poważnie i odkryć dokładnie swój styl i ulubioną technikę. Lubię więc głównie malowanie akwarelą, od jakiegoś czasu zainteresowałam się również akrylem. Moją drugą pasją są książki i te hobby towarzyszy mi praktycznie przez całe życie. Gdzieś po drodze w moim życiu pojawiła się także muzyka oraz gra na saksofonie na początku altowym a potem tenorowym. Hobby te jednak siłą rzeczy zaprzestałam, ze względu na brak instrumentu (marze jednak o powrocie do saksofonu). Interesuje się również fotografia i staram się w tym kierunku powoli rozwijać. Moją najnowszą pasją jest haft płaski.
Jak więc widać, mam tych pasji kilka, dla jednych poświęcam więcej czasu, a dla innych mniej. Jeżeli chodzi o koszty z jakimi wiążą się moje zainteresowania, to najdroższymi są oczywiście fotografia (sprzęt) oraz malarstwo. Wbrew pozorom dobre jakościowo farby, narzędzia i papier kosztują. Moim sposobem na uzbieranie pieniędzy nahobby to po prostu oszczędność. O wiele mądrzej podchodzę teraz do zakupów, kupuję tylko to co jest mi niezbędne. Dzięki temu mój portfel nie świeci pustkami, a liczba kosmetyków oraz zbędnych ubrań sukcesywnie się zmniejsza. Poza tym moje pasje mnie uszczęśliwiają. Odkąd poddałam się im całkowicie stałam się o wiele bardziej pogodniejszą osobą. Malarstwo i haft mnie uspokaja i wycisza. Te pare godzin, kiedy to jestem tylko ja, farby, pędzle i pusta karta papieru, to magia. Mogłabym rzec, że jest to swego rodzaju rodzaj medytacji. Moje myśli nie pędzą niekontrolowane, jestem skupiona na tej jednej głównej czynności. To pozwala mi zapomnieć o problemach, stresach, przykrościach. Sam proces twórczy trwa dość długo, uczy mnie to cierpliwości i pokory. I bardzo dobrze, bo jestem w gorącej wodzie kąpana. :) Natomiast skończenie mojej pracy (obrazu, haftu) daje mi ogromną satysfakcje i radość, którą nie zamieniłabym na nic innego.


"Rób to co kochasz, a już nigdy nie będziesz biedny!"

Pewnie już nie raz to już słyszałeś/aś, ale jest to jedna z kolejnych korzyści płynących z posiadania pasji. Oczywiście nie musisz zarabiać na swoim hobby, ale fajnie by było, prawda? Lubisz czytać książki i pisać? To spróbuj swoich sił jako pisarz albo recenzent książek! Pasjonuje cię gra na gitarze basowej i lubisz jazz? Może warto zastanowić się nad stworzeniem zespołu? Jeżeli robisz coś co kochasz to dajesz z siebie wszystko, każdą wolną chwilę przeznaczasz na swoje hobby, przez co z czasem stajesz się coraz lepszy/a, więc dlaczego Twoje pasje nie miałyby przynosić Ci korzyści materialnych? Osobiście bardzo chciałabym, aby moim źródłem utrzymania były w przyszłości moje pasje. Powoli stawiam pierwsze kroki w malarstwie, jednak jeszcze przede mną bardzo długa droga.

Myślę, że każdy z nas powinien mieć jakieś pasje w swoim życiu, bo pasję można porównać do kochanki/a. Uwielbiasz spędzać z nim/nią czas, z niecierpliwością czekasz na spotkanie, przeżywasz euforię i stan uniesienia podczas przebywania z nim/nią, a potem czujesz satysfakcje i spełnienie. To błędne koło, ale jakże pozytywne. Dlatego zanim kolejny raz sięgniesz po pilot do telewizora, zastanów się czy nie chciałbyś spędzić swojego wolnego czasu w trochę inny i o wiele przyjemniejszy sposób.Jeżeli chciałbyś/chciałabyś podejrzeć moje pasje to zapraszam Cię do obserwacji moich profili na portalach społecznościowych, na które na bierząco staram się wrzucać moje dzieła (linki do wszystkich znajdują się po prawej stronie w sekcji "Ikony").
A może chcielibyście podzielić się waszymi zainteresowaniami i być może podrzucić linki do waszych profili? Zapraszam do robienia tego w komentarzach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz